Obnovljivi izvori energije
Svijet, Europska Unija, a sve više i Hrvatska teže povećanju udjela korištenja obnovljivih izvora energije u ukupnoj proizvodnji energije. Neobnovljivih izvora je sve manje, a u zadnjih nekoliko desetljeća sve je izraženiji i njihov negativni utjecaj na okoliš. Korištenje obnovljivih izvora energije ima važnu ulogu u smanjenju emisije ugljičnog dioksida i drugih onečišćujućih tvari u zrak, koje čovjek emitira korištenjem klasičnih izvora energije (fosilnih goriva, ugljena, plina, itd.). Zato povećanje udjela obnovljivih izvora energije povećava energetsku održivost čovječanstva, te smanjuje ovisnost o uvozu energetskih sirovina i električne energije. U obnovljive izvore energije spadaju Sunčeva energija (kao primarni izvor), energija vjetra, hidroenergija i energija iz biogoriva (kao transformirani oblici Sunčeve energije), te geotermalna energija i energija plime i oseke (kao dodatni primarni izvori).
Usluge koje Gekom d.o.o. trenutno nudi u ovome području obuhvaćaju:
- Energija Sunca:
- Proračun solarnog potencijala (količina dozračene Sunčeve energije) tijekom godine za mikrolokacije u Hrvatskoj i okolnim zemljama, koji uzima u obzir i karakteristike lokalne klime (naoblaka), a namijenjen je procjeni isplativosti ulaganja u solarne energetske sustave (za proizvodnju topline i/ili električne energije) za različite grupe korisnika, od solarnih elektrana, preko gospodarskih pogona (npr. industrijski i turistički objekti), pa sve do pojedinačnih kućanstava.
- Proračun optimalnog nagiba solarnih kolektora za mikrolokacije u Hrvatskoj i okolnim zemljama, koji uzima u obzir vremensku dinamiku količina dozračene Sunčeve energije na konkretnoj lokaciji, kao i odabranu tehnologiju (fiksni ili rotacioni kolektori).
- Proračun utjecaja reljefa na prostornu razdiobu komponenti dozračene Sunčeve energije (direktna, difuzna, reflektirana) za konkretne lokacije, koji osim u energetici ima značajne primjene i u drugim područjima (npr. proračun evapotranspiracije, vlažnosti tla, rizika od erozije, fizikalno-kemijskih svojstava tla, zatim procjena proizvodnosti lokacija za pojedine ratarske, voćarske ili vinogradarske kulture, i sl.).
- Energija vjetra:
- Analiza i procjena vjetropotencijala (šire područje i mikrolokacije).
- Prognoza smjera i brzine vjetra
- Proračun buke i treperenja sjene u vjetroparku.